Ana Sayfa Asayiş SÖZDE ”SIKIYÖNETİM KOMUTANI”NIN YARGILANMASINA BAŞLANDI

SÖZDE ”SIKIYÖNETİM KOMUTANI”NIN YARGILANMASINA BAŞLANDI

682 views
0

15 Temmuz’daki hain darbe girişimi sonrası tutuklanan ve darbe planında sözde “Bolu ve Düzce Sıkıyönetim Komutanı” olarak adı geçen eski Bolu 2. Komando Tugay Komutanı Tuğgeneral İsmail Güneşer ile 9 askerin Bolu’da yargılanmasına başlandı.

Ağırlaştırılmış müebbet hapis istemiyle yargılanan Güneşer’in darbe girişiminin yaşandığı gece aynı soruşturma kapsamında tutuklu bulunan Düzce Eski İl Jandarma Komutanı’nın da aralarında bulunduğu askerleri telefonla arayarak talimatlarda bulunduğu ortaya çıkmıştı.

Bolu’da, Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ)’nün darbe girişimine ilişkin soruşturma kapsamında, “anayasayı ihlal” ve “terör örgütüne üye olmak” suçlarından 3’ü tutuklu olmak üzere 10 eski askerin yargılanmasına başlandı.

Ağırlaştırılmış müebbet hapis istemiyle yargılanan eski askeri personel arasında darbe planında sözde “Bolu ve Düzce Sıkıyönetim Komutanı” olarak adı geçen eski Bolu 2. Komando Tugay Komutanı Tuğgeneral İsmail Güneşer de bulunuyor.

Devlet ve milletin omuz omuza vererek püskürttüğü hain kalkışmadan sonra tutuklanan ve darbe girişiminin yaşandığı gece sözde Sıkıyönetim Komutanı olarak geçici görevle bulunduğu Hakkari’den telefonla talimatlarda bulunduğu ortaya çıkan Güneşer, bugün ilk kez hakim karşısına çıktı.

15 Temmuz gecesi Bolu’daki emrinde bulunan askerlerin yanı sıra aynı soruşturma kapsamında tutuklu bulunan Düzce Eski İl Jandarma Komutanı’nı da aradığı ifadesine yansıyan Güneşer, Düzce ile ilgili sadece İl Jandarma Komutanı’nı arayarak kendisine, ‘Vatandaşla askeri karşı karşıya getirmeyin. Benim emirlerimin gereğini yapın’ talimatı verdiğini söylemişti.

İddianamede, darbe girişiminin başarılı olması halinde sözde “Bolu ve Düzce Sıkıyönetim Komutanı” olarak adı geçen eski Bolu 2. Komando Tugay Komutanı Tuğgeneral İsmail Güneşer’in emrindeki askerlere vali ve belediye başkanının yerine görevlendirilecek isimlerin araştırılması talimatı verdiği belirtiliyor. 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün başyaverliği görevinde de bulunan İsmail Güneşer ile diğer tutuklu sanıklar Yarbay Veli Ceylan ve Yüzbaşı Nuri Kıyak geniş güvenlik önlemleri altında Bolu Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki duruşmaya getirildi.

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir