Ana Sayfa Eğitim REKTÖR ÇAKAR TECRÜBELERİNİ GENÇLERLE PAYLAŞTI

REKTÖR ÇAKAR TECRÜBELERİNİ GENÇLERLE PAYLAŞTI

1.069 views
0

Düzce Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nigar Demircan Çakar, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Düzce İl Genç Girişimciler Kurulu’nun düzenlediği “Tecrübe Paylaşım Toplantısı”na davetli konuşmacı olarak katıldı.

Girişimcilik Haftası kapsamında Düzce Ticaret ve Sanayi Odası Toplantı Salonu’nda gerçekleştirilen programa; Düzce TSO Yönetim Kurulu Başkanı Fahri Çakır, Düzce TSO Meclis Başkanı Ertan Taşlı, Düzce İl Genç Girişimciler Kurulu Başkanı Cemal Aksan, Düzce TSO Yönetim Kurulu Üyeleri, öğretim elemanları ve öğrenciler katıldı.

Programın açılış konuşmasını gerçekleştiren Düzce TSO Yönetim Kurulu Başkanı Fahri Çakır, girişimciliğin heyecan veren bir kavram olduğunu ve girişimciliği çok önemsediklerini ifade etti. Programın hayırlar getirmesini temenni eden Fahri Çakır, tüm girişimcilere, iş adamlarına ve öğrencilere başarılar diledi.

Programda konuşan Düzce TSO Meclis Başkanı Ertan Taşlı, gençlerin sektör temsilcilerinin tecrübelerinden faydalanması amacıyla programın gerçekleştirildiğini dile getirdi. Daha önce Düzce Üniversitesi’nde iş dünyası temsilcilerini öğrencilerle buluşturan etkinliklerin düzenlendiğini belirten Ertan Taşlı, bu programların artarak devam etmesi temennisiyle sözü Düzce Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nigar Demircan Çakar’a bıraktı.

4 (5)

Öğrencilerin programa gösterdiği yoğun ilgiden duyduğu memnuniyeti ifade ederek sözlerine başlayan Rektör Prof. Dr. Nigar Demircan Çakar, konuşmasının ilk bölümünde Düzce Üniversitesi ile ilgili bilgiler paylaştı. 14 Fakültesi, 30 bine yakın öğrencisi, 2500 çalışanıyla Düzce Üniversitesi’nin 10 yılda mükemmel bir büyüme gerçekleştirdiğini söyleyen Prof. Dr. Çakar, Düzce Üniversitesi’nin bu yıl 250 milyon TL bütçeye hükmettiğini belirterek devletin verdiği imkanları değere dönüştürmek için çok çalıştıklarını dile getirdi.

Prof. Dr. Nigar Demircan Çakar, 2000 yılından sonra kurulan devlet üniversiteleri sıralamasında birinci sırada yer alan Düzce Üniversitesi’nin, akademik teşvik bazlı sıralamada geçen yıl 25. sıradan 10 basamak birden yükselerek bu yıl 15. sıraya çıkma başarısı gösterdiğine dikkat çekti.

“Bilim huzurda olur.” sözüne atıfta bulunan Prof. Dr. Çakar, çalışanlara verimli ve üretken olabilecek bir ortam hazırlamaya çalıştıklarını ifade ederek başarıların kazanılmasında emeği geçenlere teşekkür etti.

Prof. Dr. Nigar Demircan Çakar, “Bölgesel Kalkınma Odaklı Misyon Farklılaşması Projesinde” 185 üniversite içerisinden ilk 5 üniversite arasına girme başarısı gösteren Düzce Üniversitesi’nin, bu fırsatı çevre ve sağlık alanında değerlendirmek istediğini sözlerine ekledi. Sağlık alanında Alternatif Tıp Yöntemleriyle Tedavi Merkezi ve Sağlık Turizmi konularında çalışmalar yürüttüklerini söyleyen Rektör Çakar, çevre alanında ise Tarımsal Ürün Atıklarından Endüstriyel Fayda Üretme konusunda projeler geliştirdiklerini ifade ederek fındık kabuğundan ekolojik boya üretimi gibi patentli çalışmaların varlığına işaret etti.

Konuşmasının ikinci bölümünde girişimcilik üzerine düşüncelerini aktaran Düzce Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nigar Demircan Çakar, girişimciliği teşvik eden birçok yasal fırsatın olduğunu vurguladı. Düzce Üniversitesi’nin Düzce TSO ile güçlü bir iletişimi olduğunun altını çizen Prof. Dr. Çakar, proje ve işbirlikleri konusunda büyük bir ivme yakaladıklarını belirtti. Düzce Üniversitesi Bilimsel ve Teknolojik Araştırmalar Uygulama ve Araştırma Merkezi’nin (DÜBİT) MARKA’nın desteğiyle altyapısının güçlendirildiği dillendiren Prof. Dr. Nigar Demircan Çakar, DÜBİT’in Tarım Bakanlığı Yeterlilik Belgesi almaya hak kazandığına dikkat çekerek iş adamlarından çiftçilere kadar tüm kesimlere hizmet etmekten mutluluk duydukları sözlerine ekledi.

Konuşmasının son bölümünde iş adamları ve öğrencilerden gelen soruları yanıtlayan Rektör Prof. Dr. Nigar Demircan Çakar, şehrin ve Düzce Üniversitesi’nin beklentilerini paylaşarak öğrencilerin kendilerine yatırım yapmaları konusunda tavsiyelerde bulundu.

9 (6)

Program, Düzce TSO Başkanı Fahri Çakır ve Düzce İl Genç Girişimciler Kurulu Başkanı Cemal Aksan tarafından Düzce Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nigar Demircan Çakar’a hediye takdiminin ardından sona erdi.

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir