Ana Sayfa Gündem ÖZLÜ; BU ÜLKEDE BİR DAHA KOALİSYON OLMAYACAK !

ÖZLÜ; BU ÜLKEDE BİR DAHA KOALİSYON OLMAYACAK !

871 views
0

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, anayasa değişikliği teklifine ilişkin, “Türkiye, bir daha koalisyonla yönetilen bir ülke olmayacaktır. Türkiye, bir daha, ‘Cumhurbaşkanı Başbakana anayasa kitapçığı fırlattı’ diye krizler yaşayan bir ülke olmayacaktır.” dedi.

Düzce Belediyesi Kültür Merkezi’nde, partisinin Düzce İl Teşkilatınca düzenlenen İl Danışma Meclisine katılan Bakan Özlü, burada yaptığı konuşmada, AK Parti ve MHP’nin birlikte sunduğu anayasa değişikliği teklifinin TBMM’de 339 oyla kabul edildiğini belirtti.

Meclisten bir referandum kararı çıktığını hatırlatan Özlü, şunları söyledi:

bakan-ozlu-antartika-da-biz-de-hak-iddia-edec-9230575_o

“TBMM görevini yaptı, sıra millete geldi. Muhalefetin sergilediği bütün çirkinliklere rağmen, AK Parti ve MHP milletvekilleri, bu önemli konuyu sandığa taşıdılar. Parlamento vekildir.Asıl olan ise millettir.
Biz milletin vekilleri olarak teklifi milletimizin önüne getirdik.
Artık son sözü milletimiz söyleyeceksiniz. Bakınız, AK Parti olarak, en başından itibaren, bu konuda son sözü milletin söylemesi gerektiğini açıkça ifade ettik. ‘Şayet mecliste 367’yi bulsak bile, teklifi yine referanduma götüreceğiz ve milletimize soracağız’ dedik.
Neden? Çünkü demokrasilerde son sözü millet söyler.
Demokrasilerde söz ve karar milletindir. Mühür millettedir.
Mühür, esnafın, memurun, işçinin, kadının ve erkeğin, yaşlı ve gencin elindedir.”

16507914_319796861749112_7394087868639968470_n

Özlü, bazılarının her zaman olduğu gibi milletten kaçmayı tercih ettiğini vurgulayarak, “Ne acıdır ne gariptir ki, isminde Cumhuriyet olan bir parti, cumhurun karşısına çıkamıyor. İsminde halk geçen bir parti, halktan kaçıyor, halkın karşısına çıkmaktan çekiniyor. CHP, anayasa görüşmelerini sabote etmek için elinden geleni arkasına koymadı. Meclisin itibarına yakışmayacak envai çeşit çirkinliği sergilediler. Boş ve yanlış sözlerle, yalan ve iftiralarla, anayasa değişiklik teklifini karalamaya çalıştılar. Onların yalanları varsa, bizim de doğrularımız var. Bu teklifin amacı, yönetimde istikrarı sağlamaktır.
Bu teklifin amacı, yürütmedeki çift başlılığı ortadan kaldırmaktır.” ifadelerini kullandı.

16425865_319796818415783_1194318411842025164_n

Anayasa değişikliği teklifinin amacının yasama, yargı ve yürütmeyi birbirinden bağımsız hale getirmek olduğunu vurgulayan Bakan Özlü, şunları söyledi:

“Bu teklif, sadece yürütmeyi güçlendirmiyor. Bu teklif, yasama ve yargıyı da güçlendiriyor. Yürütmeyi güçlendirirken, yasamanın yürütme üzerindeki denetim yetkisini de artırıyoruz. Mevcut sistemde Cumhurbaşkanı sorumsuzdu. Yani Cumhurbaşkanını, vatana ihanet dışında hiçbir suçla yargılayamıyorsunuz. Şimdi Cumhurbaşkanı hakkında TBMM’nin kararıyla soruşturma yapılabilecek.
Mevcut sistemle, yüzde 25 oy olan bir parti, iktidar partisi olabiliyor.
Şimdi iktidara gelmek için halkın en az yarısının oyunu almanız gerekiyor. Bu anayasa değişikliğinin belki de en önemli sonucu bu olacaktır.”

16508181_319796855082446_5387236942076276491_n

“Türkiye, bir daha koalisyonla yönetilen bir ülke olmayacaktır.”

Türkiye’nin koalisyon dönemlerine veda edeceğini belirten Özlü, “Türkiye, bir daha koalisyonla yönetilen bir ülke olmayacaktır.
Türkiye, bir daha, ‘Cumhurbaşkanı Başbakana anayasa kitapçığı fırlattı’ diye krizler yaşayan bir ülke olmayacaktır. Belki yaşı 30 civarında olanlar hatırlamıyor olabilir, ancak biraz daha yaşlı olanlar o günleri çok iyi hatırlıyor. Koalisyon dönemlerinden milletimiz çok çekti.
Türkiye’nin yeniden o günlere dönmemesi için bu referandum çok önemli. Türkiye’nin yeniden bir atılım dönemi yakalaması için bu referandum büyük bir fırsat. Türkiye’nin önündeki son engellerden, üzerindeki son yüklerden, ayağındaki son prangalardan kurtulması için, referandum tarihi bir dönüm noktası olacak.” değerlendirmesinde bulundu.

Millete anlatacağız

Bakan Özlü, nisan ayına kadar anayasa değişikliğinin neler getireceğini millete anlatacaklarını belirterek, konuşmasına şöyle devam etti:

“Sizlerle birlikte her mahalleye değil, her sokağa değil, her eve gideceğiz. Çalınmadık bir kapı bırakmayacağız. Elini sıkmadığımız bir kişi dahi bırakmayacağız. Bu değişikliğe neden ihtiyaç olduğunu, ne amaçladığımızı ve değişiklik neticesinde neler kazanacağımızı herkese anlatacağız. İnşallah milletimiz en doğru kararı verecektir.
Milletimiz, Türkiye’nin önünü açacaktır. Eminim ki referandum sonrasında rüzgar, artık arkamızdan esmeye başlayacaktır.
Bu gemi, bundan sonra çok daha hızlı bir şekilde yoluna devam edecektir. Hiçbir fırtına ve hiçbir dalga, bırakın bu gemiyi batırmayı, bırakın bu gemiyi durdurmayı, yavaşlatmayı bile beceremeyecektir.
Bu bilinçle hareket edelim.”

16422828_1489300091091486_4667169045127908000_o

Özlü, referandumda Düzce’nin en fazla ‘Evet’ oyu veren şehir olacağına inandığını vurgulayarak, salondaki partililere “Güçlü bir Türkiye için evet’ diyorum, ‘ben varım’ diyorum. Sevgili kardeşlerim, siz de var mısınız?” diye sordu.

Partililer ise Bakan Özlü’ye hep birlikte “Evet” karşılığını verdi.

Toplantıda Teşkilat Başkanı Mustafa Ataş referandumun son 100 yılın seçimi olduğunu söyledi. Düzce İl Başkanı, Milletvekilleri ve Belediye Başkanı da birer konuşma yaptı. Toplantı basına kapalı devam ederek tamamlandı.

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir