Ana Sayfa Sağlık & Yaşam ORUÇ BİR ZAYIFLAMA ARACI DEĞİLDİR

ORUÇ BİR ZAYIFLAMA ARACI DEĞİLDİR

495 views
0

Ramazan, pek çok alışkanlık gibi günlük beslenme düzeninin de değiştiği, özel bir aydır. Ramazan’da çoğunlukla kırmızı et, pilav, makarna, hamur işleri, tatlı, börek gibi yiyecekler tercih edilirken, sebze, meyve ve beyaz et tüketiminin azalarak öğün sayısının ikiye düştüğünü belirten uzmanlar “Günlük enerji ve besin öğesi ihtiyacımızı, her iki öğün arasında dengeli şekilde dağıtarak bu dönem sorunsuz geçirilebilir” uyarısında bulundular.

Ramazan, uzun yaz günlerine rastladığında aç kalınan süre uzun olduğu için iftar ve sahur öğünlerinin düzenli ve ihtiyaca uygun tüketilmesi büyük önem taşıyor. İftarda uzun bir açlık sonrası yemek yenileceği ya da gece uyanıp sahurda bir öğün tüketileceği için, bu öğünlerde seçilecek besinlere dikkat edilmesi gerektiğinin unutulmaması gerektiğini söyleyen uzmanlar “Besin tercihlerimiz ve öğün zamanları değişse de günlük ihtiyacımız olan enerji, protein, vitamin ve mineral gereksinimimiz değişmez” dediler.

İftar ile sahur arasında sıvı tüketimi unutulmamalı

Öğün ya da öğünlerde tüketilen yiyeceklere dikkat edilmediği takdirde genellikle midede yanma ve ekşime, bağırsak faaliyetlerinde azalma gibi sindirim sistemi sorunları, kan şekeri değişiklikleri, baş dönmesi, baş ağrısı gibi şikayetler ile karşılaşılabildiğini vurgulayan uzmanlar, “Özellikle oruç tutan bireyler iki öğünü mutlaka tüketmeli ve içeriklerine dikkat etmeli. Aşırı yağlı ve kızartılmış yemekler ile ağır tatlılardan kaçınmalı, bol su içilmeli, hazmı kolay, mide-barsak sisteminde uzun süre kalabilen posalı besinler ile sebze – meyve tüketimine önem verilmeli” önerisinde bulundu. Sıvı tüketiminin unutulmaması gerektiğini söyleyen Mumcu, “Günlük ihtiyacımız olan su, iftar ve sahur arasında mutlaka tüketilmeli” şeklinde tavsiyelerde bulundular.

Sahurda sadece su içmek doğru değil

Sahurda yenilen yemeğin aç kalınan süreyi kısaltarak metabolizmayı dengelediğini belirten uzmanlar “Sahurda hafif fakat tok tutan yiyecekler tercih edilmeli. Protein içeriği yüksek yumurta, süt, yoğurt, peynir gibi gıdalar tercih edilebilir” dedi. Aşırı baharatlı ve tuzlu yiyeceklerden kaçınarak bol sıvı alınması gerektiğini söyleyen Mumcu, “Bununla birlikte sahurda yemek yemeden sadece su içerek oruç tutmak da doğru değildir. Uzun süren açlık, yorgunluk, dikkatte azalma ve baş ağrılarına neden olabilir” ifadelerinde bulundular.

Oruç bir zayıflama yöntemi değildir

Ramazan ayında uzun süre aç kalınmasının, sahura kalkmadan akşam yemeği ile oruç tutulmasının vücutta fizyolojik değişikliklere neden olduğunu belirten uzmanlar “Şeker hastaları, hamile ve emzikliler, kalp, böbrek ve karaciğer hastalığı gibi sağlık problemi olan bireyler, mutlaka ilgili uzmanların tavsiyelerine uygun hareket etmeli. Bunun dışında oruç tutmanın bir zayıflama yöntemi olmadığı da unutulmamalı” dediler.

Ramazan beslenme önerileri

İftar yemeğine daha hafif yiyeceklerle (çorba gibi) başlamak, sonra ızgara beyaz et, sebze yemekleri, salata, meyve, yoğurt gibi ağır olmayan yiyecekler tercih ederek öğünü tamamlamak,
Kızartma-kavurma yemekleri yerine daha hafif olan, haşlanmış, fırında veya ızgarada pişirilmiş yemeklerin tercih edilmesi, artan tatlı isteğini karşılamak için ağır hamur tatlıları yerine meyveli veya sütlü tatlıların tercih edilmesi, Ayrıca yiyecekleri iyi çiğnemek hem doygunluk hissini yakalayabilmek hem de sindirimi kolaylaştırmak için önemlidir.

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir