Ana Sayfa Yerel Haber KONURALP’TE AÇIK HAVA MÜZESİ AÇILDI !

KONURALP’TE AÇIK HAVA MÜZESİ AÇILDI !

698 views
0

Konuralp Arkeopark Düzenlenen törenle açıldı.

Düzce Belediyesi AB Proje Ofisi tarafından hazırlanan ve MARKA’dan hibe almaya hak kazanan “Doğu Marmara Antik Kent Projesi”kapanış toplantısı bugün gerçekleştirildi. Proje kapsamında bir açık hava müzesi şeklindeki Konuralp Arkeoparkın açılışı yapıldı.

Açılışa Belediye Başkanı Mehmet Keleş, Düzce Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nigar Demircan Çakar ve davetliler katıldı. Arkeoparkın açılış kurdelesinin hep birlikte kesilmesinin ardından park içinde yer alan tarihi eserler tek tek incelendi.

Oluşturulan Arkeopark için Konuralp’ten çıkarılan eserlerden Konuralp Bey, Osman Gazi ve Osmanlı kadın heykeli 2 bin metrekare alanda yerlerini aldı.

Açılışın ardından değerlendirmede bulunan Başkan Keleş Konuralp’in tarihi bir hazine olduğunu söyledi.

Konuralp’i turizmi kazandırmak için çalıştıklarını belirten Keleş, “şuanda uygulamaya koyduğumuz 10’un üzerinde proje var. ‘Konuralp Dünya Destinasyonu Oluyor’ Projesi kapsamında burada bir Arkeopark oluşturduk.” dedi.

20992951_1958068707784739_6950710847891058765_n

Düzce Belediyesi olarak Konuralp’te yaptıkları turizm çalışmalarını aktaran Keleş, “Amacımız en kısa zamanda Konuralp’i Dünya turizmine açmaktır. Konuralp halkının da bu konuda çok ciddi desteğini görüyoruz. Burada arkeopark oluşturmaktan memnuniyet duyuyoruz.” diye konuştu. Bölgeden çıkan tarihi eserleri korumak için büyük bir müzeye ihtiyaç duyduklarını dile getiren Keleş, Düzce Belediyesi olarak ellerinden gelen gayreti göstereceklerini kaydetti.

Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments