Ana Sayfa Gündem İLK MÜRACAATI KAYMAKAM VE BELEDİYE BAŞKANI YAPTI

İLK MÜRACAATI KAYMAKAM VE BELEDİYE BAŞKANI YAPTI

672 views
0

Akçakoca Kaymakamı Yasin Öztürk ve belediye Başkanı Cüneyt Yemenici,yeni çipli Nüfus Kartları için müracaatlarını yaptılar.

Akçakoca Nüfus Müdürü Tolga Abalı tarafından ilk olarak Kaymakam Öztürk ile Belediye Başkanı Yemenici’nin parmak izleri alındı. Müdür Abalı yeni çipli nüfus kartlarının müracaatlarının başladığını açıkladı.

Kaymakam Öztürk, vatandaşların bu konuda duyarlı olacağını ve müracaat ederek nüfus kartlarını alabileceklerini söyledi.

Belediye Başkanı Cüneyt Yemenici ise çipli nüfus kartlarının bir çok kolaylık sağlayacağını belirterek ’’vatandaşların bu konuda hassas olmalarını ve süratle nüfus kağıtlarını değiştirmelerini istedi.

Akçakoca Nüfus Müdürü Tolga Abalı konu ile ilgili bir de yazılı açıklamada bulundu.

3210

Tolga Abalının açıklaması Şöyle:

‘’Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Kartları 02/01/2017 tarihinden itibaren tüm Türkiye’de dağıtılmaya başlanacak olup, İlçe Nüfus Müdürlüklerimizin altyapı çalışmaları tamamlanarak, fiziki ortamlarının da nezih bir hale gelmesi ile, T.C. Kimlik Kartı başvurularını almak üzere hazır duruma getirilmiştir. Başvuru esnasında vatandaşın Nüfus Cüzdanı ve son altı ay içerisinde çekilmiş, 5×6 ebadında arka fon beyaz biyometrik fotoğraf ile gelmesi gerekmektedir.

Nüfus cüzdanı ibraz edemeyen vatandaşların yerleşim yerlerinin bulunduğu muhtarlıktan alacakları fotoğraflı nüfus cüzdanı talep belgesi ile müracaat edilmesi gerekmektedir.

15 yaşına kadar fotoğraf mecburi değildir. Talep edilmesi halinde fotoğraflı kimlik kartı düzenlenir. 15 yaşından itibaren fotoğraf ve biyometrik veri alma mecburiyeti olduğundan kişilerin bizzat gelme zorunluluğu vardır.

2017 yılı için kimlik kartı bedeli 16,00 TL olup, kayıp kimliklerde bu bedel 32,00 TL.dır. Süresi içerisinde yapılan doğum bildirimlerinden kimlik kartlarının bedeli alınmamaktadır.

Mevcut nüfus cüzdanlarının yerine kullanılacak yeni kimlik kartları, 10 yıllık kullanım ömrüne sahiptir.

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir