Ana Sayfa Yerel Haber HORON ŞENLİĞİ BÜYÜK İLGİ GÖRDÜ

HORON ŞENLİĞİ BÜYÜK İLGİ GÖRDÜ

552 views
0

Batı Karadeniz’in “incisi” olarak adlandırılan Akçakoca ilçesinde “1. Horon Şenliği” düzenlendi.

Akçakoca Çuhallı Çarşısı Gönüllüleri Derneği tarafından organize edilen ve Akçakoca Belediyesi desteği ile yapılan Akçakoca Horon Şenliğinde yüzlerce kişi kemençe eşliğinde horon oynadı.

Osman Gülen Parkında gerçekleşen etkinliğe Akçakoca Belediye Başkanı Cüneyt Yemenici ve çok sayıda vatandaş katıldı. Çuhallı Çarşı Gönüllüleri Derneği yöneticisi Mehmet Özer, horon oyununun Karadeniz’in dalgaları, balığı ve keskin doğasına göre uyarlandığını söyledi

Belediye Başkanı Cüneyt Yemenici, Akçakoca’nın turizm ilçesi olma noktasında çok önemli mesafeler kat ettiğini söyledi.

Horon ekibinin daha önceleri Akçakoca’yı tanıtma noktasında büyük başarılar elde ettiğini vurgulayan Yemenici, “Horon ekibi, Doğu Akdeniz Uluslararası Turizm ve Seyahat Fuarında (EMİTT) Akçakoca’yı ulusal basında tanıtan en önemli unsurumuz oldu. Horon ekibimiz bu fuarda hem Akçakoca’yı tanıtırken hem de bu güzel horon ekibiyle ulusal basında EMİTT’in duyulmasını sağladı.” dedi.

36701

Yemenici, horon şenliğinin kemence eşliğinde başarılı olacağını belirterek, yoğun katılımları nedeniyle Akçakoca halkına teşekkür etti.

Mıhlama, Kuymak, Laz Böreği ve Mancar Dolması gibi Karadeniz mutfağından örneklerin ikram edildiği şenlikte, mahalli sanatçılardan Tülay Yaman ile İpek Türkoğlu ise Karadeniz yöresi türkülerini seslendirdi.

20626176_1319803984784916_8227072118738132028_o

Horon Şenliğinin finalinde Ankara ve İstanbul gibi büyük kentlerde yapılan tanıtım günlerinde Akçakoca’yı başarıyla temsil eden ve yaşları 50 ile 60 yaşlarında olan horon ekibi gösteri düzenledi. Gösteri izleyenlerden büyük ilgi gördü, şenlik çeşitli etkinlikler ile devam etti.

36705

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir