Ana Sayfa Genel HAVA ÖLÇÜMLERİ İÇİN İKİ YENİ CİHAZ GELİYOR

HAVA ÖLÇÜMLERİ İÇİN İKİ YENİ CİHAZ GELİYOR

678 views
0

Hava kirliliği ile mücadele etmek amacıyla kurulan ve merkezi Ankara olmak üzere Düzce’nin de aralarında bulunduğu 13 ilden sorumlu olan Kuzey İç Anadolu Temiz Hava Merkezi Müdürlüğü yetkilileri, Vali Zülkif Dağlı’yı makamında ziyaret ederek, Düzce’de yürütülecek çalışmalar hakkında bilgiler verdi. Görüşmenin ardından konuşan Vali Dağlı, Düzce’ye iki yeni Hava Ölçüm İstasyonu kurulacağını açıkladı.

Düzce’de özellikle kış aylarında alarm veren hava kirliliği ile ülke genelinde daha etkin mücadele etmek amacıyla Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na bağlı olarak Kuzey İç Anadolu Temiz Hava Merkezi Müdürlüğü kuruldu. Hava kirliliği sorununu en asgari düzeye düşürmek, toplumda bilinç ve farkındalık yaratmak için bölgesel yapılanmaya giden bakanlık, Düzce’nin de aralarında bulunduğu 13 ili Kuzey İç Anadolu Temiz Hava Merkezi Müdürlüğü’ne bağladı.

15 Haziran 2015 tarihli Bakanlar Kurulu kararıyla kurulan ve merkezi Ankara’da müdürlük, kuruluş sürecinin tamamlanması ile birlikte sorumluluğundaki illerde çalışmalara başladı. Bu doğrultuda Düzce Valisi Zülkif Dağlı’yı makamında ziyaret eden Kuzey İç Anadolu Temiz Hava Merkezi Müdürü Zeliha Gemici ve beraberindeki personeller, kurum yapılanması ve Düzce’de yürütülecek çalışmalar hakkında bilgi verdi.

Ziyarette konuşan Vali Zülkif Dağlı, “Hava kirliliği konusunda ne kadar duyarlı olunduğunu bildiğimiz için heyetimizle yaptığımız görüşmeden sonra kısa bir bilgi verelim istedik. Çevre ve Şehircilik Bakanlığımız hava kirliliği konusunda mücadele etmek amacıyla biraz daha bölgesel bir yapılanmaya gitti. 13 ilden oluşan bir temiz havayla ilgili bölge müdürlüğümüz kuruldu ve biz 13 il içerisindeyiz. Pilot bölge gibi diyebileceğimiz Düzce ilimizde bu konuda daha ağırlıklı çalışmalar, faaliyetler yapmayı planlıyoruz. Burada bilgilendirme faaliyetleri biraz daha önde olacak.” dedi.

Düzce’de biri Kalıcı Konutlar bölgesinde diğeri ise merkezde olmak üzere 2 tane yeni Hava Ölçüm İstasyonu kurulacağını açıklayan Vali Dağlı, konuşmasını şu şekilde sürdürdü: “Daha hassas, verileri daha teknik ayrıntılı verebilen 2 tane daha ölçüm istasyonu kuracağız. Bununla ilgili yer tespiti yapıldı. Önümüzdeki süreçte de hem köylerimize hem merkeze hem sanayicilerimize hem meskenlerde yaşayanlara yönelik olmak üzere hem hava kirliliğine nasıl mücadele ederiz bağlamında geniş katılımlı toplantılar yapacağız. Farkındalık yaratma amacıyla böyle çalışmalarımız devam edecektir.” ifadelerinde bulundu.

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir