Ana Sayfa Gündem DÜZCE BAROSU İDDİALARA CEVAP VERDİ !

DÜZCE BAROSU İDDİALARA CEVAP VERDİ !

805 views
0

Düzce Barosu Başkanı Avukat Azade Ay, son günlerde Düzce Barosu ile ilgili çıkan haberler üzerine açıklama yaptı. Ay “Ülkemizde Anayasanın değişmesini öngören Referandum gündemdeyken Türkiye Barolar Birliği ve Baroların görüş ve düşüncelerini açıklaması, yurttaşlarımızı bilgilendirmesi yasal ve zorunlu bir görevdir” dedi.

Düzce Barosu olarak Avukatlık Yasasının verdiği yetkiler çerçevesinde çalışma yürüttüklerini ifade eden Düzce Barosu Başkanı Avukat Azade Ay “Türkiye Barolar Birliği ve Baroların görüş ve düşüncelerini açıklaması, yurttaşlarımızı bilgilendirmesi yasal ve zorunlu bir görevdir” dedi.

Ay, yaptığı açıklama da şu ifadeleri kullandı:

“Son zamanlarda basında çıkan, haberlerde Baro Başkanlığının Referandumla ilgili çalışmaları hakkında; tarafsız kalınmadığı ve bir siyasi partinin sözcüsü gibi hareket edildiği yönünde iddialar ileri sürülmüştür.

1136 sayılı Avukatlık Kanununun 110. maddesinin 1, 6, 17. bentleri Türkiye Barolar Birliğine; 76 ve 95. maddeleri de Barolara ‘Hukukun Üstünlüğü ile İnsan Haklarını savunmak ve korumak, ayrıca bu kavramlara işlerlik kazandırmayı’ bir görev olarak vermiştir.

Ülkemizde Anayasanın değişmesini öngören Referandum gündemdeyken Türkiye Barolar Birliği ve Baroların görüş ve düşüncelerini açıklaması, yurttaşlarımızı bilgilendirmesi yasal ve zorunlu bir görevdir.

Düzce Barosu olarak da Avukatlık Yasasının bize verdiği görev ve yetkiler dahilinde Anayasa değişikliği teklifi konusunda halkı bilgilendirmek ve bilinçlendirmek üzere çalışmalar yapılmaktadır.

Ayrıca belirtmek isteriz ki Referandum; Anayasa değişikliği gibi önemli konularda halkın iradesini belirlemek amacıyla yapılan bir oylama olup, seçim değildir. Tamamen hukuku ilgilendiren ve üzerinde hukukçuların tartışması gereken Anayasa değişikliği hususunda yargının bir ayağı olan biz Avukatların, Baroların ve Barolar Birliğinin görüş açıklamasından daha doğal bir durum yoktur.

Bugüne kadar olduğu gibi ‘ hukukun üstünlüğü’ ve ‘ bağımsız yargı’ dan yana olan tavrımız değişmeyecektir”

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir