Ana Sayfa Korona Virüs AVRUPADA KOVİD-19 KISITLAMALARI YENİDEN BAŞLADI!

AVRUPADA KOVİD-19 KISITLAMALARI YENİDEN BAŞLADI!

106 views
0
Bazı Avrupa ülkelerinde, artan koronavirüs COVID-19 vakaları nedeniyle maske takma zorunluluğu, iş yerlerinin kapatılması ve evden çalışma gibi bazı tedbirler tekrar uygulamaya girdi.
Belçika’da günlük ortalama vaka sayısı 16 bini geçerken, 20 Kasım itibarıyla açık havada ve kapalı mekanların bir kısmında kaldırılan maske takma zorunluluğu, kaç kişinin bulunduğuna bakılmaksızın geri getirildi.
 
Ayrıca maske zorunluluğu 12 yaş yerine 10 yaş üstü herkes için uygulanmaya başlandı.
 
“Güvenli COVID Belgesi” olsa da maske zorunlu
 
İç mekanlarda 50, dış mekanlarda 100’den fazla kişiyi içeren ve “Güvenli COVID Belgesi” ile girilen yerlerde de maske takmak zorunlu hale getirildi.
 
Söz konusu belge, kişilerin aşılarının tam olduğunu, son 48 saatte PCR testi yaptırarak negatif sonuç aldıklarını ya da yakın zamanda hastalığı atlattıklarını kanıtlıyor.
 
Ayrıca ülkede 12 Aralık’a kadar haftanın 4 günü evden çalışma şart koşuldu.
 
Fransa’da üçüncü doz aşı zorunlu
 
Fransa’da COVID-19 vaka sayılarındaki artışa karşı 65 yaş üstü kişilerin hatırlatma dozu olarak adlandırılan üçüncü dozun vurulması zorunlu hale geldi. Üçüncü dozu uygulamayan kişilerin COVID-19 sağlık kartı onaylanmayacak.
 
Ağustostan bu yana yürürlükteki COVID-19 sağlık kartı uygulaması kapsamında 50 kişiden fazla kapasiteli kapalı mekanlara, restoranlara, kafeteryalara, sinema salonlarına ve müzelere girişlerde aşıların tamamlandığını gösteren belge isteniyor.
 
Aşılarını tamamlamayan kişilerin son 72 saatte yapılmış negatif PCR testi sonuçlarını göstermesi veya son 6 ayda hastalığa yakalanıp iyileştiklerini kanıtlaması gerekiyor.
 
Uygulama kapsamında bakımevleri ve hastane çalışanları ile itfaiyecilere COVID-19 aşı zorunluluğu getirildi.
Almanya Bavyera’da Noel pazarları bu sene yok
 
Almanya’da en yoğun vaka sayısının bulunduğu Bavyera eyaletinde çeşitli tedbirler alındı.
 
24 Kasım’dan itibaren yürürlüğe girmesi planlanan tedbirlere göre, en fazla 2 haneden 5 kişi bir araya gelebilecek. Bu sayıya 12 yaşın altındaki çocuklar ve aşı olanlar dahil edilmeyecek. Böylece aşı olmayanlara yönelik temas kısıtlaması uygulanacak.
 
Tüm barlar ve diskotekler 3 hafta kapalı tutulurken, restoranlar saat 22.00’den sonra kapatılacak ve Noel pazarları bu yıl kurulmayacak.
 
100 binde vaka bini aşarsa daha sert tedbir
 
Mağazalara 10 metrekareye en fazla 1 müşteri alınmasına izin verilirken, berberler ve güzellik salonları gibi işletmeler, üniversiteler, müzik okulları ve sürücü kursları 2G kuralı (aşı olanlar ve iyileşenler) kapsamında hizmet verebilecek.
 
Haftalık 100 bin kişide görülen vaka sayısının bini aştığı bölgelerde ise daha sert tedbirler uygulanacak.
 
Bu bölgelerde restoranlar, spor salonları, barlar, berberler ve güzellik salonları gibi işletmeler kapatılacak, spor, kültür ve sanat etkinlikleri yapılamayacak.
 
Üniversiteler uzaktan eğitime geçecek ama okullar ve kreşler açık kalacak.
 
Eyalet hükümeti söz konusu önlemlerin alınması için hazırlanacak düzenlemeyi 23 Kasım’da Bavyera Eyalet Meclisinde görüşmeyi, 24 Kasım’da da yürürlüğe koymayı hedefliyor.
 
Avusturya’da sokağa çıkma kısıtlaması uygulanıyor
 
Avusturya’da 20 gün sokağa çıkma kısıtlaması uygulaması dün başladı.
 
Dördüncü dalganın etkili olduğu ülkede, günlük vaka sayılarındaki ciddi artış nedeniyle aşılı ya da aşısız fark etmeksizin herkes kısıtlamalara tabi tutuluyor.
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments