Ana Sayfa Siyaset DÜZCE CUMHUR İTTİFAKI DEDİ!

DÜZCE CUMHUR İTTİFAKI DEDİ!

254 views
0

Cumhurbaşkanlığı oylamasında Recep Tayyip Erdoğan’a yüzde 74 ile rekor destek veren Düzceliler, milletvekilliğinde ise AK Parti’nin ittifak ortağı MHP’ye yöneldi. 2015’de Düzce’de üçüncü sıraya düşen MHP, 24 Haziran seçimlerinde oylarını 2’ye katlayarak Düzce’den milletvekili çıkarmayı başardı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a büyük destek veren Düzceli, milletvekilliği seçiminde Cumhur İttifakı’nın diğer üyesi MHP milletvekili adayı Ümit Yılmaz’ı Ankara’ya gönderdi.

Her dönem AK Parti’nin 3 milletvekili çıkardığı Düzce’de ilk kez farklı bir parti milletvekili çıkardı. AK Parti seçmeni MHP’ye yönelince, Düzce’de AK Parti 2 milletvekilinde kaldı ve MHP’nin 1. Sıra milletvekili adayı Ümit Yılmaz Düzce’den meclise giden 3. İsim olmayı başardı.

MHP’nin Düzce’den milletvekili çıkarmasında ki en büyük etken ise CHP oylarının İyi Parti’ye yönelmesi oldu.

CHP’nin Düzce’de 2015 seçimlerine göre yaklaşık 10 bin oy kaybı bulunuyor. CHP’den uzaklaşan seçmenin İyi Parti’ye yöneldiği görülürken, MHP’den ise İyi Parti’ye oy gitmediği de seçim sonuçlarına açıkça görülüyor.

24 Haziran seçim sonuçlarının açıkça ortaya koyduğu bir diğer durum ise AK Parti’li seçmenin, adaylar sebebi ile AK Parti’den uzaklaşıp, ittifak ortağı olan MHP’ye yönelmesi oldu.

Düzce’de seçimlerin ardından halk meydanlara indi. Ellerine parti bayraklarını alan Düzceliler AK Parti’nin 3’te 2 zaferini kutlamak ve Cumhur İttifakının Adayı Recep Tayyip Erdoğan’ın yeni sistemin ilk cumhurbaşkanı seçilmesini kutlamak için Anıtpark Meydanı’nı doldurdu.

AK Parti Marşları ile sloganlar atan Düzcelilerin kutlamasına AK Parti Düzce Milletvekili Fahri Çakır, AK Parti İl Başkanı Hikmet Keskin, Düzce Belediye Başkanı Dursun Ay ve ilçe belediye başkanları ile teşkilat üyeleri de katıldı.

Meydanda açıklamalarda bulunan AK Parti Düzce Milletvekili Fahri Çakır Düzcelilerin kendilerine gerekli desteği verdiğini ve bundan sonraki süreçte görevin kendilerinde olduğunu söyleyerek oy verenlere teşekkür etti.

untitled-3